Extended Programs

Millington Courses
TERMCOURSE TITLE CRNDAYTIME        INSTRUCTOR
1STACCT
2010-502
Fundamentals of Acct I21282MW

05:30 pm
08:30 pm
Daniel
Ashton
1COMM
2381-507
Oral Communication 16189S

09:00 am
12:00 pm
Lauren
Raynor
1COMM
2381-508
Oral Communication 16191TR

11:20 am
12:45 pm
Vicki
Dabney
1COUN
4611-504
Intro To Counseling 19140T

05:30 pm
08:30 pm
George
Gharibian Gharghani
1COUN
4621-502
Human Interactions 16192R

05:00 pm
08:00 pm
Rosaire
Daigle
1STENGL
1020-504
English Comp/Analysis16198W

05:00 pm
09:45 pm
Anna
Esquivel
1STENGL
3210-501
British Lit to 175019143W

05:00 pm
09:45 pm
Eileen
Hinders
2NDENGL
3220-501
British Lit since 175019144W

05:00 pm
09:45 pm
Eileen
Hinders
1ENGL
3500-503
Practical English Grammar16200M

05:30 pm
08:30 pm
Eileen
Hinders
1STENGL
3604-502
Persuasive Writing 16201R

05:00 pm
09:45 pm
Eileen
Hinders
1STESCI
1010-503
Weather and Climate16202TR

05:30 pm
08:30 pm
George
Caudle
1STESCI
1010-512
Weather and Climate17964M

05:30 pm
07:35 pm
George
Caudle
2NDESCI
1020-502
Landforms16204TR

05:30 pm
08:30 pm
George
Caudle
2NDESCI
1020-511
Landforms17965M

05:30 pm
07:35 pm
George
Caudle
1STHIST
2010-503
U S to 187716209W

05:00 pm
09:45 pm
Colin
Chapell
2NDHIST
2020-503
The U S Since 187716210W

05:00 pm
09:45 pm
Colin
Chapell
1HIST
4067-501
Religion in American History22539M

05:30 pm
08:30 pm
Colin
Chapell
1ICL
4800-502
Residency II Prof Seminar16747T

05:00 pm
08:00 pm
Mary
Ransdell
1ICL
7030-501
Assessment & Evaluation21285T

05:30 pm
08:30 pm
Danny
Thompson
1IDT
3600-502
Technology in Education16218S

08:30 am
11:30 am
Julie
Forbess
1LDPS
8320-501
Urb Ed: Hst Cntmp Persp 22334F

S

05:30 pm
07:00 pm
08:00 am
11:30 am
Charisse
Gulosino
Charisse
Gulosino
1LDPS
8330-501
Race/Ethn/Gndr/Amer Ed 22336F

S

07:00 pm
08:30 pm
11:30 am
03:00 pm
E
Sanders-Lawson
E
Sanders-Lawson
1LEAD
7004-502
Instructional Leadership22337F

S

05:30 pm
08:30 pm
08:00 am
03:30 pm
Courtney
Fee
Courtney
Fee
1LEAD
7210-502
Field Experiences 22338F

S

05:30 pm
08:30 pm
08:00 am
03:30 pm
James
Mitchell
James
Mitchell
1LEAD
8070-502
Culminating Experience 22339F

S

05:30 pm
08:30 pm
08:00 am
03:30 pm
John
Fite
John
Fite
2NDMGMT
4510-501
Interntl Business Communictn16225MW

05:30 pm
08:30 pm
Laura
Alderson
2NDMIS
2749-502
Foundation/Information Systems19146MW

05:30 pm
08:30 pm
Vladimir
Ambartsoumian
2NDMKTG
3010-503
Principles of Marketing19148MW

05:30 pm
08:30 pm
Aaron
Joyal
1NUTR
2202-503
Nutrition 16226T

05:30 pm
08:30 pm
Toni
Woodson
1STPADM
3601-502
Public Admin 16227W

05:00 pm
09:45 pm
Tanara
Teal-Tate
1STPSYC
1030-505
General Psychology22350R

05:00 pm
09:45 pm
Rebecca
Quillivan
2NDSOCI
3311-501
Social Statistics 16236T

05:00 pm
09:45 pm
Rebecca
Guy
1SOCI
3422-503
Racial/Ethnc Minorities19150F

05:30 pm
08:30 pm
Dale
Anderson
2NDSPED
2000-503
Foundation/Exceptional Learn18360T

05:00 pm
09:45 pm
George
Falls
1THEA
1030-503
Intro to Theatre22351T

05:30 pm
08:30 pm
William
Baker
1UNIV
3580-501
Hebrew and Greek Legacy17845R

05:30 pm
08:30 pm
Samson
Gitau
1STUNIV
4527-501
The Developing Adult 17860W

05:00 pm
09:45 pm
Herbert
McCree
2NDUNIV
4708-501
Business Intelligence22352W

05:00 pm
09:45 pm
Jason
Hovendick


Millington Center


6500 Navy Rd.
Millington, Tennessee 38053
Phone: 901/678-4171
Fax: 901/678-5133
e-mail: hmccree@memphis.edu

Millington Center Staff
Millington Center map
Text Only | Print | Got a Question? Ask TOM | Contact Us | Memphis, TN 38152 | 901/678-2000 | Copyright 2014 University of Memphis | Important Notice | Last Updated: 
Last Updated: 11/16/12